Użyteczne zastosowania pompy

Home / głębinowe / Użyteczne zastosowania pompy

Jednym z najistotniejszych i najbardziej użytecznych zastosowań pompy jest transportowanie cieszy, które odbywa się zgodnie z prawami przyrody – od dołu, do góry. Pompy różnić się mogą rodzajami silników czy przeznaczeniem, choć większość z nich rzecz jasna pracuje pod ziemią. Stąd też pompy głębinowe uznawane są za najpopularniejsze i najbardziej znane – nawet tym, których zaliczyć można raczej do laików w branży.

Pompy przydają się zarówno w domu, jak i ogrodzie. Zapewniają dostęp do regularnego przepływu wody, o którym marzy wielu właścicieli domów jednorodzinnych – zwłaszcza tych, którzy we własnym zakresie muszą zadbać o doprowadzenie mediów do posesji.

Myśląc o zakupie pompy do ogrodu choćby, zdawać sobie należy sprawę z tego, jakiego typu rozwiązania dostępne są obecnie na rynku. I tak w wyspecjalizowanych salonach sprzedaży znaleźć można zarówno pompy nawierzchniowe, zanurzeniowe czy głębinowe, jak i hydrofory. Pompy powierzchniowe znajdą najlepsze zastosowanie do podlewania trawników, drzew bądź kwiatów. Tu jednak należy uważać – poziom wody wykorzystywany w tym rodzaju pompy nie może przekraczać głębokości 7 metrów. Dla wielu może być to znaczące utrudnienie.

Pompy zanurzeniowe z kolei odznaczają się  zdolnością do tłoczenia wyjątkowo dużych ilości wody – tu mowa nawet o transporcie 15000 litrów wody na godzinę. Większość tego rodzaju pomp wyposażonych zostało w wyłącznik pływakowy. Dzięki temu pompa zostaje automatycznie włączona przy osiągnięciu maksymalnego poziomu ścieków w komorze zbiorczej. Automatyczne wyłączenie zaś następuje wówczas, gdy zostanie osiągnięty poziom minimalny. Głębokość źródła, z którego czerpać może wodę pompa zanurzeniowa – wynosi około 20 metrów. To idealny produkt do studni płytkich kopanych oraz zbiorników otwartych.

Pompy głębinowe z kolei potrafią wydobywać wodę nawet z głębokości 50 metrów. Aby móc jednak myśleć o ich montażu, niezbędne jest posiadanie studni wierconej. Co więcej – istotna jest także średnica wewnętrzna rur osłonowych, która w takim przypadku wynosić musi co najmniej 4 cale. Wtedy właśnie będzie można mówić o możliwości wprowadzenia pompy do środka.