O pompach obiegowych słów kilka

Home / obiegowe i cyrkulacyjne / O pompach obiegowych słów kilka

Bez skutecznego wdrożenia i zastosowania pomp nie można byłoby mówić o sukcesie funkcjonowania przemysłu na większą skalę. Stąd też nikogo dziwić nie powinno, że świat technologicznych ułatwień i innowacji, stale rośnie w siłę.

W branży pomp o różnorodność modeli i zastosowań nietrudno. Dziś przyjrzymy się pompom obiegowym, które w procesie kompletowania, przeszły swoistą metamorfozę. Dotychczas podczas komplementacji, do każdej pompy dodawało się dwie śrubunki. Obecnie, w dobie postępu, mówić można raczej o wytworzeniu pomp, do których śrubunki nie są wymagane, a urządzenia pompujące i tak zachowują pełnię swojego zastosowania. Nie jest jednak tak, że na tym nowoczesne możliwości się kończą. W momencie realnego zapotrzebowania na śrubunki, można je dokupić według własnego uznania.

A teraz kilka słów o praktycznym zastosowaniu pomp obiegowych. Wykorzystywane są one głównie do skutecznego wymuszania obiegu zarówno w małych, jak i średnich obiegach centralnego ogrzewania. Te z kolei występują najczęściej w zabudowaniach jednorodzinnych. Pompy te wykorzystywać można do dwóch rodzajów obiegów: wodnych lub zawierających wodę z glikolem w stosunku 50:50. Niedopuszczalne jest zastosowanie tego typu pompy wówczas, gdy w wodzie znaleźć się mogą różnego rodzaju zabrudzenia stałe – np. kawałki kamienia czy rdzy.

Sama pompa obiegowa jednak nie wystarczy. Przed nią zamontowany być powinien filtr osadnikowy, którego głównym zadaniem jest optymalna ochrona pompy przed potencjalnymi zanieczyszczeniami. Przy okazji warto również wspomnieć o dopuszczalnej temperaturze wody w obiegu – ta najwyższa nie może przekraczać 110 stopni C, najniższa zaś – nie może być niższa niż 5 stopni C.

Idealnym pomieszczeniem, w których dopuszczalny jest montaż pompy obiegowej, będzie wnętrze zadaszone, w którym nie ma wilgoci. Pompę warto zamontować tak, by zachować przepływ wody zgodny ze strzałką, umieszczoną na korpusie urządzenia pompującego. Nie zaleca się zaś montażu puszki zasilającej pod pompą, gdyż grozić to może częstymi awariami.